Dziewięć miesięcy to naprawdę długa podróż. Jak często bywa, tak i w tym przypadku, najtrudniejsze są początki, a początkiem często bywają przysłowiowe dwie kreski na teście.

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Przynosi nowe emocje i doznania. 

Na szczęście trwa dostatecznie długo, aby można było przyzwyczaić się do zmian i z radością oczekiwać rozwiązania. To wielka próba dla całej rodziny i doskonała okazja dla partnera przyszłej mamy do tego, by wziąć odpowiedzialność za nią i maleństwo.

Najczęściej na początku pojawia się niepewność i, zależnie od okoliczności, albo nieśmiała radość, albo niepokój. Brak miesiączki i pierwsze dolegliwości skłaniają do wizyty w aptece lub przychodni.

Test ciążowy to najprostszy sposób na to, by rozwiać wątpliwości. Dostępne są różne rodzaje testów charakteryzujące się różną czułością. Te domowe nie mylą się w około 95 procentach.

Warto wiedzieć kiedy i jaki test można wykonać, aby zyskać pewność.

Testy wykrywają hormon ciążowy wytwarzany w organizmie kobiety- hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten można oznaczyć we krwi lub w moczu. 

Gonadotropina kosmówkowa pojawia się w organizmie kobiety około 8 dnia po zapłodnieniu, czyli wtedy kiedy jajo przyczepia się do ścianki macicy. Za jej wytworzenie odpowiada zapłodniona komórka jajowa i powstające łożysko, a jej poziom wzrasta bardzo szybko w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży. Producenci dbają o to, aby testy wykrywały tCG w jak najwcześniejszej fazie, ponieważ właśnie od czułości testu zależy to kiedy można go wykonać.

Testy laboratoryjne? Test płytkowy? Paskowy? Strumieniowy, czyli test typu flamaster? A może cyfrowy test ciążowy?

Testy laboratoryjne, aby był w pełni wiarygodne, powinny być wykonywane po 10 dniach od zapłodnienia. Są to badania ilościowe wykonywane z krwi lub moczu, a ich wyniki są bardziej szczegółowe niż wyniki testów kupowanych w aptece bez recepty.

Dzięki nim lekarz będzie mógł oszacować to, ile tygodni upłynęło od zapłodnienia. Test powtórzony po pewnym czasie pozwoli także stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Testy laboratoryjne są godne zaufania, a jednak najchętniej sięgamy po testy domowe, czyli te kupowane w aptece bez recepty.

Informacji o tym, jak czuły jest test, należy szukać na jego opakowaniu. Jak łatwo się domyślić, im mniejsze stężenie hCG wykrywa test, tym jego czułość jest wyższa i tym wcześniej może pokazać wiarygodny wynik.

Producenci najczęściej podają, że test można wykonać 10 dni po współżyciu. Trzeba jednak pamiętać, że do zapłodnienia może dojść znacznie później, ponieważ plemniki w sprzyjających warunkach, a takie panują w drogach rodnych kobiety, mogą przetrwać nawet kilka dni. Najlepiej za punkt orientacyjny przyjąć dzień owulacji, a test wykonać w terminie spodziewanej miesiączki. 

Testy apteczne są różne. Należy pamiętać, aby zawsze przed ich wykonaniem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Najpopularniejszy z nich – Test płytkowy

Ma kształt prostokąta z dwoma okienkami. Na jedno z nich nakrapiamy wcześniej zebrany do czystego, suchego pojemnika mocz, w drugim, większym, po upływie kilku minut (dokładny czas podaje ulotka) odczytamy wynik testu.

Do opakowania dołączona jest pipetka. 

Właśnie test płytkowy daje wynik w postaci kresek- dwie czerwone oznaczają ciążę, jedna - jej brak.

Drugi rodzaj testu – Test paskowy

W tym wypadku także należy zebrać mocz do czystego, suchego pojemnika. Zanurzamy w nim pasek do podanego poziomu, odkładamy pasek na płaską powierzchnię, po upływie wskazanego czasu możemy odczytać wynik.

Test strumieniowy  tzw. flamaster

Zupełnie inaczej przeprowadzamy test strumieniowy, ze względu na swój kształt nazywany także testem typu flamaster. Końcówkę urządzenia należy podstawić na kilka sekund pod strumień moczu podczas jego oddawania. Wynik pojawi się w polach odczytu po upływie wskazanego czasu.

Bardziej zaawansowane wersje testów strumieniowych i paskowych dostępne na rynku zaopatrzone są w cyfrowy wyświetlacz, nazywane są testami cyfrowymi.

USG transwaginalne (dopochwowe)  wady i zalety

Najpoważniejszą wadą tego badania jest to, że aby uzyskać informacje dotyczące domniemanej ciąży, należy je wykonać dopiero około 5 tygodni od ostatniej miesiączki, kiedy stężenie hCG osiąga wartości przekraczające 1000 jednostek.

W tym momencie także w standardowym badaniu ginekologicznym można wyczuć zmiany wynikające z rozwijającej się ciąży.

Zaletą badania jest to, że ostatecznie potwierdza ciążę, a jeśli wykona się je po upływie 6 tygodni od ostatniej menstruacji, w jego trakcie można podejrzeć rozwijający się zarodek i posłuchać bicia maleńkiego serca.

Jak cenna jest pierwsza wiadomość o ciąży?

Chciałoby się powiedzieć, że informacja o tym, czy kobieta rzeczywiście spodziewa się dziecka, jest bezcenna, a jednak warto znać orientacyjne koszty jej uzyskania.

Wszystko zależy od rodzaju testu i miejsca, gdzie go kupujemy. Najpopularniejsze testy płytkowe i strumieniowe w aptekach internetowych mogą kosztować nawet poniżej 5 złotych.

Testy laboratoryjne są droższe, mogą kosztować od około 25 do 60 złotych.

USG transwaginalne to znacznie większy wydatek, nawet rzędu kilkuset złotych.

Test wykonany. Dwie kreski nie pozostawiają wątpliwości? A może dziwi brak ciąży? I co teraz?

Jeśli masz prawo przypuszczać, że możesz być w ciąży, a test pokazuje wynik negatywny, być może wykonałaś go za wcześnie. Powtórz badanie.

Jeżeli test daje wynik pozytywny, weź głęboki oddech, daj sobie chwilę na oswojenie się z tą myślą. W najbliższym terminie umów wizytę u lekarza, takiego, któremu możesz zaufać, przy którym będziesz się czuła swobodnie i komfortowo. Udaj się do specjalisty, który będzie razem z Tobą dbał o Ciebie i Twoje nienarodzone dziecko, a za wcale nie tak długie 9 miesięcy bezpiecznie sprowadzi je na świat.